Demonstrație de forță în prima etapă a Ligii Naționale

U-Banca Transilvania a trecut la pas de Steaua București, în prima etapă a Ligii Naționale. Baschetbaliștii lui Mihai Silvășan au depășit borna de 100 de puncte înscrise în meciul desfășurat joi, la Sala Sporturilor Horia Demian. A fost 107-69 pentru ardeleni, care se pregătesc acum de primul joc în grupele Basketball Champions League.

Jucătorii noștri au început ca din pușcă duelul cu militarii și au condus cu 33 la 14 la finalul primului sfert. Patrick Richard și Andrija Stipanovic au fost în mare formă, însă am oferit și o prestație defensivă la înălțime. Astfel, Steaua a pierdut numeroase mingi, iar U-Banca Transilvania s-a descurcat admirabil pe tranziție ofensivă. Elijah Stewart a pătruns cu succes și a înscris din toate pozițiile, în timp ce Stefan Bircevic a scuturat plasa de la mare distanță, deși a fost apărat la sânge de către adversari. La pauză, alb-negrii conduceau cu 57-40. În repriza secundă, campioana României și-a permis să facă și spectacol. Karel Guzman i-a servit o pasă de alley-oop lui Elijah Stewart, americanul zguduind panoul cu un slam-dunk. La rândul său, Luca Colceag a ridicat tribunele în picioare printr-un coș de sus, astfel că U-Banca Transilvania a mărșăluit până la final.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Am debutat cu o victorie, asta este cel mai important. Știm foarte bine din sezonul trecut cât de important este să avem avantajul terenului propriu. Pentru asta ne vom lupta în sezonul regulat. Le-am explicat băieților că ne ajută foarte mult să terminăm sezonul regulat pe primul. Indiferent de adversar, acest aspect poate conta în economia campionatului. Nu am fost mulțumit de meciul retur din Cupă, cel de la Cluj-Napoca. Atunci am lăsat 32 de puncte în primul sfert, ceea ce spune multe despre felul cum am intrat în meci ca intensitate. Lucrurile s-au schimbat, am controlat disputa, indiferent de cine a fost pe teren. Sunt mulțumit de felul cum am evoluat și de mentalitatea din acest meci. Acum următoarea țintă va fi partida din Basketball Champions League.

Karel Guzman, jucător U-Banca Transilvania

Echipa a făcut o treabă foarte bună, apărarea a fost punctul nostru forte. De asemenea, în atac ne-am făcut datoria. Sunt mulțumit de felul cum am evoluat. Acum așteptăm partida din Basketball Champions League.