Cedăm la mare luptă deplasarea din Belarus

U-Banca Transilvania a suferit o înfrângere miercuri seara în Belarus. Baschetbaliștii noștri au fost depășiți de Tsmoki Minsk cu scorul de 78-76.

Chiar dacă primele puncte ale confruntării au venit de la Donatas Tarolis, gazdele au prestat un baschet mai eficient în debutul întâlnirii. Veteranul Vladimir Veremeenko și-a făcut simțită prezența în spațiul de trei secunde și l-a dublat perfect pe Maksim Salash. De asemenea, americanii Dominez Burnett și Rob Lowery au furnizat puncte, astfel că Tsmoki și-a adjudecat actul inaugural cu 25-21. Gruparea din Belarus s-a dezlănțuit în sfertul secund, Burnett ducând scorul la 42-29.

Reveniți de la cabine, jucătorii ardeleni au dat semne de revenire. Alb-negrii au limitat greșelile din defensivă, în timp ce în atac Darko Planinić, Patrick Richard și Karlo Žganec au pus probleme defensivei adverse. Printr-o aruncare de la mare distanță, Karlo a reușit să egaleze la 63, așa că sfertul decisiv s-a desfășurat sub semnul echilibrului. Cu două minute rămase din meci, Žganec a egalat la 76, însă Tsmoki a răspuns prin coșul lui Veremeenko. U-Banca Transilvania a avut victoria în mâini, dar Patrick Richard nu a putut puncta de la mare distanță. Drept urmare, gruparea condusă de Mihai Silvășan acumulează primul eșec în grupa J din FIBA Europe Cup.

Mihai Silvășan, antrenor principal:

"A fost un meci pe care l-am început foarte prost. Din păcate, din punct de vedere mental nu ne-am ridicat la nivelul partidei. Le-am permis celor de la Tsmoki să înscrie 48 de puncte în primele două sferturi. Multe dintre coșuri au fost ușoare, nu am avut intensitate și nu am comunicat la blocajele lor. După pauză ne-am trezit, am reușit un joc mai bun defensiv și am revenit în meci. Din păcate, a fost prea târziu. Când întâlnești o astfel de echipă trebuie să ai constanță în permanență. Deși a fost o zi proastă ofensiv, nu avem scuze din punct de vedere defensiv. Am jucat prost în apărare în prima repriză și s-a văzut pe tabela de marcaj. Avem 1-1, mergem mai departe și suntem încrezători că ne putem califica. Va fi o luptă mare pentru calificare. Ne jucăm șansele și sper să ne revenim. Urmează un meci greu la Sibiu, pe care trebuie să îl tratăm cu mare seriozitate"

Tsmoki-Minsk - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 78-76 (25-21, 23-17, 17-25, 13-13)