Calificare de pe primul loc la Final 8 pentru U-Banca Transilvania

U-Banca Transilvania a încheiat turneul de la București cu trei victorii din tot atâtea posibile. Formația clujeană a învins-o vineri seara pe Dinamo Știința București cu scorul de 83 la 81. Astfel, gruparea ardeleană se califică la Final 8 de pe prima poziție, din moment ce le-a depășit în această săptămână și pe CSM Galați, respectiv BCM U FC Argeș Pitești.

Baschetbaliștii noștri au condus cu 5-0 în debutul încleștării, însă Dinamo a răspuns cu un parțial de 9-0. Bucureștenii s-au aflat la cârma jocului până la mijlocul primului sfert, când Justin Edwards ne-a apropiat la o lungime, 21-22. În actul secund, Masters a desprins-o pe Dinamo la 12 puncte, 31-43, dar am reușit totuși să egalăm până la pauză, 45-45.

Confruntarea a fost strânsă și după revenirea formațiilor pe parchet. Donatas Tarolis a marcat pentru 57-50, apoi a reușit să ne distanțeze la 62-53. În minutul 30, lituanianul a scuturat plasa de la mare distanță, 69-56, astfel că U-Banca Transilvania părea că va obține un succes facil. Totuși, dinamoviștii nu au renunțat la luptă, au revenit chiar la un punct, însă Patrick Richard a pus capăt întâlnirii.

Patrick Richard ne-a condus spre victorie prin cele 20 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive. Andrija Stipanovic și Donatas Tarolis au strâns câte 17 puncte fiecare. Justin Edwards a ieșit în evidență prin 11 puncte, 11 recuperări și 4 pase decisive.