imagine articol

Amicalele perioadei de pregătire pentru U-Banca Transilvania

Odată cu reunirea echipei de seniori s-au conturat și jocurile amicale din perioada de pregătire. Pe lângă trei adversari din Liga Națională, elevii lui Mihai Silvășan își vor măsura puterile și cu echipe din campionatele Serbiei și Ungariei.

Primele amicale vor fi două jocuri-școală, în care cel mai probabil nu se va ține scorul, cu BC CSU Sibiu și CSM Ploiești. Ambele vor avea loc în cantonamentul de la Cheile Grădiștei, la finalul acestuia (în perioada 18-21 august).

Următoarele trei jocuri vor avea loc în cadrul cantonamentului sârbesc, la Belgrad. Primul joc va avea loc pe 24 august, adversarul nefiind încă stabilit. Următoarele două se vor disputa pe 26 și 28 august, tot în Serbia, adversari fiind Partizan Belgrad și, respectiv, Mega Leks Vizura. În cantonamentul din Serbia vor joncționa cu lotul și Vlad Moldoveanu și Rolland Török.

În fine, Cluj City Cup 2016 va consemna ultimele jocuri amicale ale echipei noastre. Turneul internațional organizat de clubul nostru, ajuns la cea de-a patra ediție, are ca invitate echipele Alba Fehervar (Ungaria), FMP Belgrad (Serbia) și BC Mureș Târgu Mureș. Meciurile vor avea loc în perioada 8-10 septembrie, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca

Reamintim că primul joc oficial pentru U-Banca Transilvania va avea loc în 15 septembrie, la Oradea, cu CSM CSU. Confruntarea contează pentru SuperCupa României 2016.

AMICALE:

  • 18-21 august: vs. BC CSU Sibiu și CSM Ploiești (Cheile Grădiștei)
  • 24 august: vs. adversar nestabilit (Belgrad, Serbia)
  • 26 august: vs. Partizan Belgrad (Belgrad, Serbia)
  • 28 august: vs. Mega Leks (Belgrad, Serbia)
  • 8-10 septembrie: vs. Alba Fehervar, FMP Belgrad, BC Mureș (Cluj-Napoca, Cluj City Cup 2016)

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj