Al doilea eșec stagional, cu Steaua în deplasare

U-Banca Transilvania a dat piept cu CSM Steaua EximBank București, în primul meci al sezonului între cele două protagoniste ale precedentei finale de campionat. Jocul a contat pentru etapa a 8-a a Ligii Naționale și s-a disputat sâmbătă seara, la Sala Regimentului de Gardă din București.

Jocul a început, așa cum era de așteptat, sub semnul echilibrului, cu U-Banca Transilvania având de suferit sub panou, însă energică și inspirată pe atac. Kuti și Kromah au arătat mare poftă de joc în primele minute, de partea cealaltă cel mai inspirat fiind pivotul Dragan Zekovic.

Ambele echipe s-au succedat la conducere pe tabela de marcaj, aproape fiecare atac consemnând modificarea echipei aflate în avantaj. Finalul secvenței a găsit combatantele cu garniturile de start pe bancă, cei doi tehnicieni adâncind rotația pentru a menține prospețimea jucătorilor.

Calnicenco a închis primul sfert cu o aruncare din zero grade care și-a găsit ținta și echipa noastră era în avantaj, scor 23-24.

Debutul perioadei a doua l-a avut în prim plan pe același Andrei Calnicenco, care a distanțat echipa noastră pentru prima dată în urma unui fault pe aruncare, baschetbalistul nostru transformând două libere din cele trei primite, înainte ca o problemă tehnică la cronometrul de joc să forțeze o pauză de două-trei minute.

Aceleași probleme tehnice au fragmentat prima parte a sfertului secund, însă jocul a curs sub aceleași auspicii, însă cu un fragil avantaj menținut de U-Banca Transilvania. Apărarea noastră așezată în zonă a afectat productivitatea steliștilor, astfel că în minutul 13 aceștia au solicitat primul timp de odihnă.

Câteva bâlbe în defensiva noastră, dar și imprecizii pe faza de atac au făcut ca, după doar două minute, Mihai Silvășan să ceară pauză pentru a reconecta jucătorii la meci (min. 15, 30-32). Echipa noastră a continuat să fie anemică sub propriul panou și neatentă la finalizare și Steaua a reușit să egaleze scorul cu două minute înainte de pauză, astfel că tehnicianul nostru a cerut din nou time-out (min. 18, 38-38).

Antrenorul militarilor și-a folosit la rându-i cel de-al doilea timp de odihnă cu 22 de secunde înainte de pauză și a făcut-o cu succes, Taylor înscriind nestingherit de la distanță, asigurând Stelei cel mai mare avantaj de până atunci. Scorul pauzei: 45-40.

Statistica a relevat foarte limpede problema echipei noastre la recuperare, capitol la care Steaua a dominat categoric prima jumătate a meciului: 23-11 la recuperări, 8-2 la ofensive.

În doar un minut de la reluare, gazdele au dus diferența de pe tabelă la peste zece puncte (min. 21, 51-40), aceasta rămânând la aproximativ aceleași valori până după jumătatea sfertului al treilea. U-Banca Transilvania a intrat repede în penalizare, însă s-a apărat în continuare agresiv, reușind să readucă diferența sub pragul de zece puncte cu două minute înainte de ultima pauză, când Steaua a și cerut timp de odihnă. Până la finalul secvenței, diferența a rămas la trei posesii, 65-57.

Cu Drungilas ieșit accidentat la finalul sfertului al treilea, U-Banca Transilvania a continuat să sufere la recuperare, mai ales că nici procentrajele aruncărilor nu au fost grozave. La jumătatea ultimului sfert, Mihai Silvășan a solicitat timp de odihnă, cerându-le insistent baschetbaliștilor săi mai multă implicare și comunicare pe teren (78-64, min. 35).

Baschetbaliștii noștri au reacționat în oarecare măsură, însă, în ciuda faptului că Steaua a jucat ultimele cinci minute în penalizare, diferența de scor a rămas exprimată în două cifre, mai ales că nici de la linia de libere nu a fost o zi fastă.

Cu un minut și jumătate rămas de joc, Mihai Silvășan a mai făcut o încercare de a revitaliza jocul U-Banca Transilvania (min. 38, 84-72). Apărarea super-agresivă pe tot terenul a încurcat puțin gazdele, însă distanța între apărare energică și fault este mică, iar steliștii și-au ținut cumpătul de la linia de pedeapsă.

U-Banca Transilvania este învinsă, astfel, pentru prima dată după mai bine de un an, în Sala Regimentului de Gardă din București, suferind al doilea eșec stagional.

CSM Steaua EximBank București - U-Banca Transilvania 89-75 (23-24, 22-16, 20-17, 23-18)

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”Am pierdut un meci în care am jucat prost, am avut ca adversar o echipă bună, care și-a dorit victoria mai mult decât noi, asta s-a văzut din nivelul de combativitate. La pauză, aveau cu 12 recuperări mai mult decât noi, raportul celor ofensive fiind 8-2, ceea ce spune foarte multe, intensitatea noastră nu a fost cea care trebuie și lumea ne taxează. Nu trebuie să credem că e suficient să intrăm pe teren și să fim învingători dinainte, trebuie să ne luptăm pentru fiecare victorie, căci toată lumea vrea să ne învingă și vor juca 150% împotriva noastră de fiecare dată. Nu putem invoca oboseala ca si scuză, e un ritm cu care suntem obișnuiți, noi ni l-am ales”