A treia victorie în Liga Națională pentru U-Banca Transilvania

U-Banca Transilvania a debutat cu dreptul la turneul de la Târgu Jiu. Formația noastră a depășit-o marți după-amiaza pe CSM Galați cu scorul de 80 la 65. Astfel, gruparea pregătită de Duško Vujošević și Mihai Silvășan a ajuns la trei succese din tot atâtea posibile în actuala stagiune a Ligii Naționale.

În absența unui conducător de joc veritabil, Patrick Richard a avut misiunea să orchestreze atacul formației sale. Pe lângă Pat, în formula de start s-au regăsit Karel Guzman, Justin Edwards, Ștefan Grasu și Andrija Stipanović. Debutul confruntării a fost unul sărac în reușite, ambele formații găsind cu greu drumul spre coș. Dunărenii au încheiat primul sfert în avantaj, 12-15, apoi s-au menținut la conducere și la pauză, când tabela indica 38-40.

În actul al treilea, U-Banca Transilvania și-a impus ritmul. Donatas Tarolis a pus serioase probleme defensivei gălățene, la fel ca Stipanović sau Guzman. Clujenii au izbutit un parțial de 18-0, fără ca CSM-ul să poată emite pretenții. În cele din urmă, U-Banca Transilvania s-a desprins la aproape 30 de puncte pe tabela de marcaj, însă oponenții au limitat din diferență până la final.

Donatas Tarolis a fost principalul marcator al nostru, prin cele 18 puncte. Andrija Stipanović a totalizat 16 puncte și 6 recuperări, pe când Karel Guzman s-a remarcat prin 10 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

A fost un meci dificil în prima parte, știam că va fi așa. Galațiul este o echipă agresivă, care pune presiune pe minge. Nu permit pase ușoare în acțiunile noastre ofensive. Știam că dacă suntem pregătiți pentru acest lucru și dacă suntem constanți pe durata celor 40 de minute, avem mari șanse să câștigăm. Acesta a fost obiectivul, am reușit. Mă bucur că le-am dat câteva minute de joc și copiilor. Așteptăm partida de mâine cu gândul la victorie.

Andrija Stipanović, jucător U-Banca Transilvania

M-am simțit puțin obosit, dar m-am bucurat foarte mult că am putut juca. Am dat tot ce am avut mai bun. Nu a fost poate cel mai reușit joc, însă m-am străduit. Începutul partidei a fost unul lent. Probabil că ne-am simțit puțin picioarele grele după drumul de ieri. Am greșit, dar în a doua repriză ne-am revenit. Am discutat cu antrenorul, am fost mai agresivi și acolo s-a făcut diferența.

Foto credit: Florian Motorgeanu