A noua victorie consecutivă în campionat

U-Banca Transilvania domină Liga Națională de baschet. Echipa noastră a ajuns la nouă succese consecutive după ce a învins-o miercuri seara pe BCM U Pitești. A fost 89-80 pentru clujeni, care vor juca săptămâna viitoare de două ori cu CSM CSU Oradea.

Deși ocupă ultimul loc în grupa valorică A, formația argeșeană nu a venit la Cluj-Napoca cu gândul să se predea. Formația gazdă s-a instalat repede la conducere, după coșul lui Darko Planinić, 9-2. Ulterior, Patrick Richard a scuturat plasa de la mare distanță pentru 14-7. Astfel, primul sfert s-a terminat cu U-Banca Transilvania în avantaj, scor 20-15. În actul secund, gruparea din Trivale a practicat o defensivă agresivă. În atac, pivotul Devin Searcy a găsit întotdeauna drumul spre coș, în timp ce Goran Gajović a înscris cu precizie. Astfel s-a intrat la cabine cu scor egal, 37-37.

Patrick Richard a dat startul reprizei secunde prin reușite din spatele arcului de cerc, spre disperarea adversarilor. Americanul a totalizat chiar 9 coșuri de trei, pentru un total de 28 de puncte. În spațiul de trei secunde, Darko Planinić a furnizat puncte și a ajuns adesea la linia de libere, pe când Kerron Johnson a spart defensiva argesenilor. U-Banca Transilvania a beneficiat de un avantaj de 10 puncte și a controlat confruntarea până la final.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania:

Thumbnail

”Sunt mulțumit de victorie, însă nu sunt neapărat mulțumit de felul cum am evoluat. Chiar am vorbit în vestiar, jucătorii au recunoscut că nu au evoluat la cel mai ridicat nivel, așa cum i-am obișnuit pe suporteri.

Evident, este bine că am câștigat, însă trebuie să avem obiceiul să jucăm și să ne antrenăm la intensitate maximă. Trebuie să tratăm fiecare meci foarte serios și să nu ne considerăm învingători dinainte.

Acum ne putem pregăti pentru meciul cu Oradea din FIBA Europe Cup. Vrem victoria, bineînțeles”

U-Banca Transilvania - BCM U FC Argeș Pitești 89-80 (20-15, 17-22, 26-16, 26-27)