10 victorii din 10 și primul loc în clasament

U-Banca Transilvania a încheiat în notă pozitivă și turneul de la Sibiu. După succesul de ieri, din Derby-ul Ardealului, echipa noastră a depășit-o la pas pe FC Argeș Pitești. Baschetbaliștii clujeni s-au impus cu 93-78 și au ajuns la 10 victorii consecutive.

După cinci minute echilibrate, U-Banca Transilvania și-a impus ritmul. Donatas Tarolis ne-a desprins la 12-19, apoi am încheiat sfertul la adăpostul a 13 puncte, 14-27. Atacul studenților a strălucit, iar Donatas Tarolis, Patrick Richard și Justin Edwards s-au aflat adesea la finalizare. Drept urmare, tabela indica 29-56 în favoarea alb-negrilor. U-Banca Transilvania a condus și cu 33 de puncte, suficient pentru a termina partida fără emoții.

Justin Edwards, jucător U-Banca Transilvania

Cu siguranță a fost o victorie bună pentru noi. A fost un turneu dificil aici, la Sibiu, am întâmpinat provocări utile. Sunt mândru de colegii mei și de felul cum ne-am luptat. Am obținut două victorii și ne întoarcem acasă încântați.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Mă bucur de felul cum am tratat meciul. Am controlat partida în totalitate. Am început cu o apărare bună, ne-am distanțat la peste 20 de puncte și țin să îi felicit pe băieți pentru victorie. Am obținut două victorii și mergem mai departe. Trebuie să ne îmbunătățim jocul la antrenamente, încă nu jucăm cel mai bun baschet al nostru. Noul jucător nu s-a integrat în totalitate, dar una peste alta cred că am făcut un pas înainte. Suntem mai buni decât la turneul precedent. Sperăm să se întâmple asta și peste două săptămâni, la viitorul turneu, când vom întâlni Oradea, probabil principala noastră contracandidată la titlu. Vrem să ne îmbunătățim jocul în aceste două săptămâni și să câștigăm și acele jocuri.