Medalie de bronz la U15

Clubul nostru a mai obținut o medalie duminică la categoria U15. U-BT a câștigat finala mică a turneului de la București, după ce a trecut de ABC Laguna Sharks București cu scorul de 87-73.

Meciul s-a desfășurat la Arena de Baschet din capitală, iar debutul confruntării a fost unul echilibrat. Akos Szentkuti ne-a desprins la 7-11, dar Laguna a răspuns imediat. Bucureștenii s-au apropiat la 20-21, însă am încheiat primul sfert în avantaj, 21-25. Ecartul a crescut în actul secund, 21-30, însă bucureștenii au revenit din nou. Drept urmare, la pauză am avut parte de egalitate, 41-41.

În repriza secundă, cele două formații au mers din nou cap la cap, dar U-BT a fost adesea mai inspirată. În cele din urmă ne-am impus ritmul, Vlad Ciuhuță reușind un coș de la mare distanță pentru 61-71. Alexandru Bințințan a strălucit din nou și a marcat din toate pozițiile, așa că Laguna nu a mai putut să emită pretenții.

Mihai Popa, antrenor principal U-BT U15

A fost un turneu greu, exact cum am declarat înainte să plecăm. Fiecare meci l-am tratat separat, concentrându-ne pe rând la fiecare partidă. Meciul de azi a fost singurul din tot turneul în care am jucat la nivelul cerut de mine. Mă refer la concentrare, apărare, agresivitate și ritm de joc. Au avut atitudine și determinare. Vreau să îi felicit pentru meciul de azi. Din păcate, partida din semifinale a fost altfel. Am tratat prea superficial jocul și am fost imediat pedepsiți. Totuși, îi felicit pe băieți pentru locul trei. Mai mult nu s-a putut, chiar dacă la începutul turneului am zis că vom merge la aur.

Alexandru Bințințan, căpitan U-BT U15

A fost un turneu puternic, unde am jucat cu echipe bune și am încercat să dăm tot ce avem mai bun. Suntem fericiți, dar ne-am fi dorit să jucăm finala mare pentru a ne menține seria de victorii. După acest turneu am învățat să nu intrăm prea relaxați în meciuri și să nu ne gândim de la început că meciul este câștigat.