Victorie la Sibiu și calificare în semifinale

U-Banca Transilvania a învins CSU Atlassib Sibiu după un meci controlat în cea mai mare parte a sa, însă în care jucătorii noștri au reușit să se desprindă doar în ultimele minute.

Cele două echipe s-au alternat la conducere până la pauză (22-25 scorul primului sfert, 15-13 în al doilea). După pauză, U-Banca Transilvania a apăsat pedala de accelerație și și-a adjudecat ultimele perioade de joc (16-19, respectiv 16-23). Scorul final a fost 80-69 și U-Banca Transilvania merge în semifinale!

CASETA TEHNICĂ:

Thumbnail

De la Sibiu au punctat Hardy 17, Lalovic și Paul cât 11, Calotă 9, Harrison și Mijajlovic câte 8, Gilbert 5.

MARCEL ȚENTER, antrenor principal:

Thumbnail

”Suntem fericiți pentru calificare, cred că am meritat-o. Felicit echipa din Sibiu pentru efortul pe care l-au depus pentru a rămâne în serie și galeriei lor, care au fost senzațională în ambele meciuri. Am jucat constant și am reușit să menținem tempo-ul pe care ni l-am dorit, atât în atac, cât și în apărare, Știam că trebuie să îi ținem sub 70 de puncte pentru a avea cele mai mari șanse de a câștiga. Mulțumim suporterilor noștri, care ne-au susținut în ambele meciuri, le-am simțit energia!”