Victorie la pas în derby-ul cu CSM CSU Oradea

U-Banca Transilvania a depășit-o pe CSM CSU Oradea, în derby-ul etapei din Liga Națională. Îmbrăcați pentru prima dată în istorie în roz, cu scopul de a marca lupta împotriva cancerului la sân, campionii României s-au descurcat perfect în reeditarea finalei din stagiunea precedentă. Astfel, baschetbaliștii lui Mihai Silvășan s-au impus 82-55.

Oradea a condus o singură dată pe tabela de marcaj, 2-3, apoi clujenii au mărșăluit în fața bihorenilor. Patrick Richard a înscris primele șapte puncte pentru U-Banca Transilvania, care a izbutit un parțial de 13-0 pe finalul actului întâi, respectiv în primele minute din sfertul secund. Astfel, tabela a indicat 31-10 în favoarea gazdelor. U-Banca Transilvania a jucat cu intensitate, în special în defensivă. De asemenea, Richard, Guzman și Stewart au strălucit în atac. La pauză, U-Banca Transilvania a beneficiat de 22 de puncte pe tabela de marcaj. Clujul a rămas la cârma jocului în permanență, iar Luca Colceag, Stipanovic și Guzman s-au remarcat cu numeroase acțiuni spectaculoase în actul trei. În ultimele minute ale jocului, Mihai Silvășan i-a introdus pe tinerii jucători.

U-Banca Transilvania continuă seria rezultatelor la înălțime în actualul sezon și a ajuns la 9 succese consecutive în toate competițiile.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Mă bucur că am arătat foarte bine. Apărarea noastră a fost la înălțime. Ne-am propus acest lucru și cred că am reușit. Niciuna dintre echipe nu a avut totuși o seară reușită la aruncări. Una peste alta, cred că am dominat acest joc și nu cred că s-a pus problema învingătoarei. Le-am amintit băieților că a fost un singur joc. Oradea nu și-a arătat adevărata față. Cu siguranță sunt o echipă valoroasă, care se va bate pentru titlul de campioană. Trebuie să lăsăm acest joc deoparte, să ne concentrăm pe antrenamentele noastre. Vom avea un meci important la Voluntari, ei sunt o echipă valoroasă. De mâine ne vom concentra pe acest joc.

Patrick Richard, căpitan U-Banca Transilvania

A fost un efort colectiv pe toată durata meciului. Am fost concentrați în permanență, așa cum trebuia. Este doar un meci la început de sezon. Trebuie să rămânem concentrați și să abordăm toate partidele cu încredere. Nu ne gândim niciodată să câștigăm meciurile la o asemenea diferență. Luăm fiecare posesie pe rând. A fost o victorie importantă, dar mergem mai departe. Urmează o serie de meciuri dificile pentru noi. Mi-a plăcut foarte mult că am purtat echipamentele roz astăzi. Am apreciat efortul depus de echipa noastră, care a realizat o campanie frumoasă despre lupta împotriva cancerului la sân. Multe femei sunt afectate de această boală cruntă.