imagine articol

Victorie de senzație împotriva celor de la Lietkabelis, după o repriză de prelungiri

Genul programuluiSpectacol în BTarena. ProtagoniștiiCampionii României, baschetbaliștii de la U-Banca Transilvania. Jucătorii noștri au depășit-o pe Lietkabelis în ultimul meci din turul sezonului regulat și se mențin pe locul doi în grupă. La finalul unei partide ce a necesitat o repriză suplimentară, trupa lui Mihai Silvășan s-a impus cu 120-111.

Alb-negrii au început mai bine meciul, D.J. Seeley marcând pentru 5-0. Acela urma să fie un prim semn că americanul va reuși o nouă prestație colosală, în fața fanilor noștri. Balticii au răspuns cu un parțial de 8-0, apoi Emi Cățe și-a intrat în rol în spațiul de trei secunde. Pivotul a marcat rapid 8 puncte, ducând scorul la 18-12. Totuși, Lietkabelis a terminat în avantaj sfertul inaugural, 21-23.

Stipe a reușit apoi una dintre cele mai spectaculoase acțiuni ale actului secund, depășindu-și în forță adversarul, 27-25. S-a mers cap la cap până când Seeley a scuturat plasa de la mare distanță, 44-36. Jarell Eddie a deschis repriza a doua cu o triplă, fiind urmat de Adam Mokoka. Evoluând cu intensitate și închizând spațiile, ne-am menținut la cârma jocului, astfel că Guzman a stabilit cea mai mare diferență de scor, 74-57.

Din păcate, în actul decisiv am scăzut din turația motoarelor. Oaspeții au arătat un joc colectiv impresionant, iar Orelik a ieșit la rampă pe final. În plus, Sirvydis a continuat să înscrie din toate pozițiile, Lietkabelis venind la o posesie, cu 2 minute rămase din confruntare, 87-86. Adversarii au egalat la 92, numai că Seeley a luat din nou disputa în propriile mâini. Americanul a trimis mingea în coș din spatele semicercului, 97-94.

Același Sirvydis a egalat la 97, meciul mergând în prelungiri. În repriza suplimentară, U-Banca Transilvania a avut o viteză în plus, Seeley turnând plumb în picioarele oponenților, 112-107. Jarell Eddie și-a trecut în cont o nouă triplă, iar Patrick Richard a pus capăt partidei, cu un coș spectaculos.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci pe cinste pentru suporteri, în primul rând, nu neapărat pentru noi, antrenorii. Cu siguranță, tot ce s-a întâmplat este memorabil. Am început bine, în special în prima repriză. Am respectat planul și am controlat partida. Am continuat în forță și după pauză, apoi le-am permis adversarilor să revină. Au marcat coșuri de trei puncte după aruncări necontestate, iar noi știam că aceasta este arma lor principală. Nu ne-am concentrat și nu am comunicat așa cum trebuie. Lietkabelis este o echipă cu un moral ridicat, câștigaseră ultimele șapte meciuri. Ne-am dat seama că vor veni peste noi, așa că trebuie să lucrăm mai mult la partea mentală, pentru a rezista atunci când suntem la conducere. Un lucru important este legat de tăria noastră și de felul cum am jucat în prelungiri. Nu am renunțat la luptă și am bifat o victorie. Sunt foarte fericit pentru băieții mei, am trecut peste eșecul cu Gran Canaria. Am întâlnit o echipă foarte puternică și am reușit un succes. Trecem peste acest meci, ne concentrăm acum la viitoarele partide, întrucât urmează o perioadă dificilă. Băieții și-au arătat caracterul și au arătat ce doresc să facă în această competiție. La fel ca toată lumea, ne-am bucurat să ne reîntâlnim cu Stefan Birčević. Ne-am salutat, ne-am strâns mâna și am sperat să joace prost, să nu ne pună mari probleme. S-a întâmplat și mă bucur. Ne aflăm pe locul doi, suntem încântați de parcursul de până acum, însă e doar jumătatea sezonului regulat. Mai sunt multe meciuri de jucat. Vom vedea cum decurge totul, cum vom trece peste accidentări. De exemplu, pe Bryce Jones nu l-am mai putut folosi de la acea lovitură. Mâine va face anumite teste, sper să nu fie nimic grav. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ și să muncim.

Andrija Stipanović, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci incredibil, mai ales pentru fani, chiar dacă antrenorul nostru nu e mulțumit de felul cum ne-am apărat. Am întâlnit o echipă puternică, dar am arătat caracter. Este o victorie mare și am demonstrat că putem învinge pe oricine. Noi trebuie să continuăm la fel, să rămânem cu picioarele pe pământ. De la începutul sezonului am jucat un baschet bun și am căpătat tot mai multă încredere. Noi vrem să rămânem modești și să continuăm să muncim. Avem calitate individuală și mă bucur în special pentru Jarell. Știu că în meciurile anterioare nu a marcat așa cum spera, chiar dacă e un shooter formidabil. A arătat acest lucru împotriva lui Lietkabelis. De fiecare dată când mă întâlnesc cu Birče sunt fericit, îmi aduce zâmbetul pe buze. Astăzi am fost adversari, a fost o luptă între noi. Le mulțumim fanilor, care sunt speciali, ca de fiecare dată!