U-Banca Transilvania trece la pas de Dinamo București

U-Banca Transilvania a ajuns la 11 succese consecutive în actualul sezon. Baschetbaliștii noștri au depășit-o pe Dinamo București cu scorul de 82-60. Partida a fost transmisă în direct pe Digi Sport și Look Sport.

În meciul disputat în Sala Sporturilor Horia Demian, câinii au fost cei care au inaugurat tabela. După ce trupa lui Hristu Șapera a condus cu 4-0, replica noastră a venit de la Brandon Brown, aflat la primul joc în maioul grupării noastre. Fundașul american a izbutit 9 puncte la rând, așa că ne-am desprins la 11-4, moment în care dinamoviștii au solicitat time-out. La reluarea partidei, Patrick Richard și-a trecut în cont primele puncte, în timp ce Stipanovic a marcat pentru 17-7. Drept urmare, sfertul inaugural s-a încheiat la scorul de 22-14.

În actul secund, Luca Colceag a ieșit la rampă cu două coșuri înscrise consecutiv. Ulterior, Karel Guzman ne-a distanțat la 33-16, Dinamo solicitând din nou time-out. Am intrat la cabine cu un avantaj de 16 puncte și nu am cedat teren nici în repriza secundă. Karel Guzman și Luca Colceag au reușit câte un slam-dunk spectaculos, iar Ștefan Grasu a oferit o prestație ofensivă remarcabilă. De asemenea, Patrick Richard ne-a condus spre victoria cu numărul trei în Liga Națională.