U-Banca Transilvania pierde deplasarea din Turcia

Baschetbaliștii noștri s-au recunoscut învinși în această seară de către finalista 7Days EuroCup. Bursaspor ne-a depășit cu scorul de 95-80, astfel că U-Banca Transilvania se va pregăti de partida de sâmbătă cu CSM VSK Miercurea Ciuc.

Profitând de avantajul terenului propriu, turcii au mers la 6-2 după reușita lui Needham. Ulterior ne-am revenit și am preluat conducerea grație lui Emi Cățe, însă confruntarea s-a strâns. Nemanja Gordić a ieșit la rândul său la rampă cu puncte, numai că Bursaspor a încheiat sfertul în avantaj, 24-19. Cățe a rămas la fel de precis în spațiul de trei secunde, fiind ajutat de Guzman în atac. Le-am fost superiori adversarilor în multe momente, așa că tabela indica la pauză egalitate, 42-42.

În actul al treilea, Bursaspor a gestionat perfect tranziția ofensivă și s-a apărat ca la carte. Turcii au profitat de erorile noastre și au înscris pe bandă rulantă, Onralp Bitim străluncind adesea. Am încercat să răspundem prin Richard și Guzman, dar eforturile nu au fost suficiente. Bursasport s-a instalat la 10 puncte diferență și nu a cedat până la final.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un meci extrem de greu, felicit echipa gazdă pentru victorie. Am avut două reprize total opuse. În prima am respectat planul jocului și am știut ce avem de făcut. Ne-am luptat și am făcut față apărării lor agresive. Apoi am cedat, nu am mai executat nimic și ne-au pedepsit la fiecare fază. Am permis mai multe recuperări ofensive și din păcate aceasta a fost istoria jocului. Avem de învățat din aceste lucruri, jucăm săptămânal cu formații puternice și constanța trebuie să existe în permanență.

Emanuel Cățe, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci dificil, am încercat să revenim, însă din păcate nu am putut să ținem ritmul în ultimele două sferturi. Au fost mai buni în apărare, iar noi trebuie să mai progresăm. Vom lupta până în ultimul meci.

Nemanja Gordić, jucător U-Banca Transilvania

Am întâlnit un adversar de top. În prima repriză ne-am respectat planul, apoi ei s-au apărat foarte agresiv. Îi felicităm pe cei de la Bursaspor, știm că sunt unele lucruri pe care trebuie să le îmbunătățim și ne vom axa pe ele.