Tricolorii, inca o infrangere

Nationala de seniori a pierdut si cel de-al doilea meci retur din preliminariile CE din 2009 (Divizia B), la Ploiesti, cu Belarus, scor 78-70 (46-37).
Romania a emis ceva pretentii doar in primul sfert, cand a condus o data, 12-11, dupa care oaspetii si-au intrat serios in rol si nu au mai cedat pana la final.
Marcatorii Romaniei: Nicoară 19, Moldoveanu 17, Blidaru 10, Drăguşin 6, Silvăşan 6, Szijarto 6, Mandache 2, Căpuşan 2, Jucan 2.
Daca Silvasan a "prins" mai mult timp de joc (6 puncte, 5 recuperari, 2 pase decisive), Paul Chetreanu a intrat doar cateva minute (o recuperare), iar Florin Muntean nu a fost folosit deloc de antrenorul Dan Calancea.
Romania mai are de jucat cu Elveţia (26 august, deplasare) şi cu Albania (29 august, la Bucureşti).