imagine articol

România a cedat în amicalul cu Israel

România a cedat vineri seara primul joc amical în compania Israelului, disputat la București. Elevii lui Marcel Țenter, avându-i în componență și pe jucătorii U-Banca Transilvania Giordan Watson, Kuti Nandor, Alexandru Olah și Rolland Torok au jucat curajos, însă diferența a fost făcută la procentajele mai bune ale israelienilor. 

Sportivii noștri nu au reușit în niciun moment să fie la conducere pe tabela de marcaj, chiar dacă au revenit și au egalat în două rânduri, după ce oaspeții se desprinseseră la trei posesii diferență. Toți cei patru jucători ai echipei noastre au avut contribuții solide la jocul tricolorilor.

România - Israel 73-83 (15-22, 23-24, 18-18, 17-19)
Marcatori România:
Mandache 18 (5 rec., 2 p.d., 2 int.), Olah 13 (7 rec., 1 p.d.), Watson 9 (3 p.d., 1 int.), Nicoară 9 (5 rec.), Torok 5 (4 rec., 1 p.d., 1 int.), Baciu 5 (3 rec., 2 p.d., 1 capac), Kuti 5 (2 int.), Paliciuc 3 (1 rec., 1 p.d., 1 int.), Guțoaia 3 (4 rec., 1 p.d.), Orbeanu 2 (3 rec.), Petrișor 1 (2 rec., 1 int.), Țîbîrnă (2 rec.). Vlad Moldoveanu, Octavian Popa-Calotă, Adrian Tudor, Radu Vîrnă, Bogdan Nicolescu și Emanuel Cațe nu a fost utilizați în acest joc. 

Pentru Israel, au punctat Ohayon și Timor câte 11 puncte, Pnini 10, Blayzer și Howell câte 9, Halperin 7, Dawson 6, Chubrevich 5, Zalmanson, Kadir și Mekel câte 4, Simhon 3. Nu au jucat Omri Casspi și Lior Eliyahu.

Cele două echipe se vor întâlni din nou duminică, tot la București

Week-end-ul trecut, România a împărțit victoriile cu reprezentativa Tunisiei, ambele jocuri disputându-se la Cluj-Napoca: 67-56 în primul joc, 71-79 în cel de-al doilea.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj