imagine articol

Revine Andrii Kalnichenko, Barro și Rašić rămân încă un sezon

Deși sezonul abia s-a încheiat de câteva zile, staff-ul tehnic al echipei noastre de seniori, alături de conducerea clubului fac eforturi pentru a contura lotul cu care U-Banca Transilvania va aborda sezonul viitor.

Primele informații sunt legate de continuarea colaborării cu doi dintre jucătorii de bază din sezonul recent încheiat, pivotul Ousmane Barro și fundașul Aleksandar Rašić. La capitolul noutăți apare revenirea extremei Andrii Kalnichenko, cel care a părăsit echipa noastră în vara trecută.

MIRCEA CRISTESCU, vicepreședinte U-BT:

”Deși sezonul abia s-a încheiat, știm că interesul suporterilor pentru lotul cu care vom aborda noul sezon este mare, așa că încercăm să venim cu informații. Ne dorim să menținem nucleul de bază, iar în acest sens putem confirma că vom continua cu cei doi, Ousmane Barro și Aleksandar Rašić. Noutatea este Andrii Kalnichenko, este un baschetbalist care a jucat la noi, cunoaște orașul, clubul și campionatul nostru, iar anul acesta vine și cu atu-ul cetățeniei, suntem convinși că ne va fi util”.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Andrii revine la noi după un an de zile, iar între timp a reușit să își obțină cetățenia română, ceea ce ne ajută foarte mult în nou sezon. Este un jucător care sunt convins că va fi util echipei, îl așteptăm din august cu brațele deschise, să punem umărul împreună la obținerea de noi perfomanțe pentru clubul nostru!”.

Andrii Kalnichenko este născut în 1986 la Tighina, în Republica Moldova, are 202 cm. înălțime și 96 de kilograme și evoluează pe postul de extremă. Cariera lui s-a desfășurat în cea mai mare parte în Ucraina, țară în care Andrii s-a stabilit și a cărei cetățenie o deține. El a evoluat pentru Cherkasy Monkeys, BC Donetsk și BC Odessa, dar și în Rusia, la Khimik.

Kalnichenko a îmbrăcat maieul echipei naționale a Ucrainei la Campionatele Mondiale Universitare din 2010. Palmaresul lui Kalnichenko cuprinde și Cupa României câștigată în sezonul 2015-2016 cu U-Banca Transilvania, dar și numeroase participări în cupele europene.

Vom reveni cu informații despre ceilalți jucători imediat ce acestea vor fi disponibile.

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj