Prestație de succes la Craiova

U-Banca Transilvania se menține în formă înaintea returului de la Pitești, din Cupa României. Echipa noastră a câștigat meciul de duminică seara din campionat cu SCM U Craiova. Băieții lui Mihai Silvășan au controlat disputa din Bănie pentru a se impune cu 95 la 69.

Clujenii au abordat duelul cu șase americani pe foaia de joc, în condițiile în care Tony Easley a revenit după accidentarea la braț și a bifat aproape 22 de minute pe parchet. Formața pregătită de Aleksandar Todorov a avut inițiativa în debutul partidei, reușind să conducă cu 16 la 11, prin liberele transformate de Morris Curry. Foulland și Kuti au restabilit imediat egalitatea, apoi Dykes a închis de unul singur sfertul, 17-24.

Craiova a revenit în actul secund, grație prestației lui Porter Troupe. Darrin Dorsey le-a tăiat însă elanul oponenților prin două coșuri înscrise la rând de la mare distanță. Ulterior, și Rolland Török a scuturat plasa din spatele semicercului, în timp ce ultima reușită a reprizei i-a aparținut lui Jason Washburn, 39-48.

Revenită de la cabine, U-Banca Transilvania a dominat situația de pe teren. Dorsey a adus energie pe ambele faze ale jocului, iar Kuti și-a continuat evoluția bună din sferturile precedente. Internaționalul român a zguduit chiar panoul prin slam-dunk-urile sale spectaculoase din actul trei al meciului. Tot printr-un slam-dunk a demolat și Washburn apărarea oltenilor, ducând scorul la 46 la 66.

Pe parcursul reprizei secunde, Andrei Mureșan și-a asumat cu brio rolul de play-maker, reușind să creeze pentru colegii săi. Pe de altă parte, Alhaji Mohammed a demonstrat, prin cele 13 puncte, că începe să se integreze din ce în ce mai bine în sistemul gândit de Mihai Silvășan. De altfel, tehnicianul a folosit 11 jucători în deplasarea de la Craiova. Neechipat, Anders Abu Teir nu a evoluat niciun minut, pe când Aleksandar Rašić nu a efectuat deplasarea.

Băieții noștri ajung la 15 succese în campionat și se află pe locul doi, cu un total de 36 de puncte. Miercuri, U-Banca Transilvania are programată o nouă deplasare de foc, în Cupa României, cu BCM U Argeș Pitești.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere. Am avut intensitate în apărare și nu i-am lăsat sa-și facă jocul. În atac am avut o bună circulație a mingii și am găsit aruncări foarte bune. Îi felicit pe băieți pentru felul cum au înțeles că trebuie sa joace acest meci. De acum ne gândim la meciul de miercuri, care va fi diferț din toate punctele de vedere. Mergem la Pitești doar cu gândul la victorie.”

SCM U Craiova - U-Banca Transilvania 69-95 (17-24, 22-24, 12-22, 18-25)