Infrangere la Ploiesti

CSU Ploiesti - "U" Mobitelco BT  82-73 (24-21, 14-20, 23-19, 21-13)

Marcatori

CSU Ploiesti: Qaraan 31 (7X3, 6 rec.), Burlacu 26 (9 rec.), Mack 10 (6 pase decisive), Westrol 10 (6 rec., 5 pase), Gutoaia 3, Szijarto 2."U" Mobitelco BT: Silvasan 23, Dykes 22 (5 pase), Krstanovic 14 (6 rec.), Cuic 5 (5 rec., 4 pase), Thomson 5 (3 capace), Lawrence 4.

Declaratii

Marcel Tenter: "Am avut un meci in care nu am fost suficient de constanti si aceasta problema s-a accentuat in partea a doua, mai ales in ultimele minute. Acest lucru ne-a costat. Ploiestiul a meritat aceasta victorie, a avut si doi jucatori in mare forma, Burlacu si Qaraan, care au reusit sa inscrie uneori chiar in ultimele secunde de atac. Ar fi trebuit sa fim in unele momente mai agresivi in aparare".

Mircea Cristescu: "Am jucat mai slab decat ma asteptam. Nu pot sa reprosez lipsa efortului, jucatorii nostri si-au dorit mult, in prima jumatate am reusit, dupa un start ezitant, sa controlam partida. Aveam chiar sanse sa ne desprindem la peste zece puncte, dar intotdeauna in momente de acest gen se intampla cate ceva. In a doua jumatate a meciului am jucat foarte slab, am avut momente de sclipire individuale, dar atat. Daca atunci cand jucam slab, iar adversarul are procentaje de exceptie la trei puncte, scorul este atat de strans, poate ca atunci cand vom juca normal alta va fi soarta partidei. Ce mi-a placut foarte mult este ca la noi jucatorii reuseau cu greu sa se apere putin mai dur, pe cand Burlacu a facut primul fault in minutul 31, pentru ca mai apoi in sapte minute sa faca patru faulturi! Din pacate, mai avem mult de munca."