imagine articol

Înfrângere în meciul patru cu CSO Voluntari. Decisivul va avea loc cu spectatori la Cluj-Napoca

U-Banca Transilvania a suferit o înfrângere în meciul patru al semifinalei cu CSO Voluntari. Baschetbaliștii noștri au fost învinși la mare luptă miercuri seara, scor 81-80. Drept urmare, cele două se vor reîntâlni în meciul decisiv programat sâmbătă, 5 iunie, de la ora 18:00. Jocul se va disputa la BTarena cu spectatori, iar clubul nostru va anunța în curând informații despre bilete, respectiv accesul în sală.

Combatantele au jucat cu multă energie încă din debutul confruntării, trupa ardeleană încercând să fie mai atentă la Anthony Hickey și Devoe Joseph. Spre deosebire de confruntările precedente, la Voluntari a putut evolua și Ousmane Barro, revenit în țară după o problemă de familie. CSO Voluntari a condus cu 20-16 la finalul primului sfert, apoi ne-am instalat la cârma încleștării. Ștefan Grasu a intrat bine în partidă, pe când Guzman a spart defensiva adversarilor cu o serie de pătrunderi spectaculoase. La pauză, U-Banca Transilvania conducea cu 43-36.

Actul trei a fost unul modest pentru alb-negri. CSO Voluntari s-a dezlănțuit în atac, totalizând nu mai puțin de 34 de puncte. Mingile pierdute ne-au costat, așa că Hickey și Joseph au punctat din toate pozițiile, ilfovenii distanțându-se și la 11 puncte. În sfertul decisiv, Patrick Richard a sunat trezirea în tabăra noastră. Căpitanul ne-a apropiat la 81-78, pe când Stipanovic a marcat două aruncări libere, 81-80. Din nefericire, la ultima fază Richard nu a putut să îl păcălească pe Gârbea, meciul terminându-se cu succesul Voluntariului.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Din păcate, este o situație pe care nu ne-o doream. Eram bucuroși după primele două meciuri, conduceam cu 2-0. Am vrut să venim aici să luăm primul meci. Nu am reușit, ne-am focusat pe al doilea meci. Am pierdut și acum în fața unei echipe foarte bune, care nu cedează în niciun moment. Au jucători de calitate, care pot să facă diferența. Din nou am avut probleme cu mingile pierdute. În sfertul al treilea am avut 9 mingi pierdute, ceea ce e foarte mult. Am reușit să revenim, să fim aproape, dar la ultimul atac nu am marcat. Cu siguranță nu trebuie să plecăm capul jos, trebuie să rămânem concentrați și să ne arătăm caracterul și valoarea în partida decisivă.

Andrija Stipanović, jucător U-Banca Transilvania

A fost un adevărat meci de play-off, cu multă luptă. În final am pierdut. Nu este timp să plângem. Vom juca acasă, alături de fani, și vom da totul să intrăm în finală.