imagine articol

Incepe seria cu Timisoara!

"U" Mobitelco BT intalneste in semifinalele Diviziei A la baschet masculin pe BC Timisoara, in sistemul "cel mai bun din cinci partide". Primele doua intalniri se vor disputa in deplasare, intrucat timisorenii au incheiat sezonul regulat pe pozitia secunda a clasamentului, in timp ce echipa noastra a ocupat locul al treilea. In sectiunea video puteti viziona declaratiile lui Marcel Tenter si ale lui Mircea Cristescu de dinaintea deplasarii la Timisoara.Primul meci se va disputa sambata, 28 aprilie 2012, incepand cu orele 20, si va fi transmis in direct de postul DIGISPORT. Partida va fi arbitrata de tripleta Marius Ciulin, Laszlo Bukuresti, Ciprian Stoica, comisarul delegat din partea Federatiei Romane de Baschet fiind Eugen Poenaru.Cea de-a doua intalnire va avea loc duminica, 29 aprilie 2012, tot de la ora 20 si, de asemenea, in direct pe DIGISPORT. Arbitrii vor fi Alexandru Olaru, Fabiana Nitu si Ciprian Stoica, in timp ce comisarul partidei ramane acelasi Eugen Poenaru.Statistic vorbind, liderii celor doua echipe sunt Bogdan Popescu si Zoran Krstanovic la puncte, cu medii de 17,3 si, respectiv, 21 de reusite pe meci, in timp ce la recuperari conduc Archie (7.2) si Krstanovic (8.7). In ceea ce priveste pasele decisive, lideri sunt Jovanovic, cu 5,1 reusite pe meci, si Mihai Paul, cu 3,7. Echipa noastra este avantajata la toate capitolele importante in mediile din confruntarile directe, avand 78 de puncte pe meci fata de 70 ale Timisoarei, 38 de recuperari fata de 32,5 ale banatenilor, 15,5 pase decisive, comparativ cu 11,5 ale adversarilor, raportul interceptiilor fiindu-ne si el favorabil, 9-6. In sezonul regulat, scorul intalnirilor directe este 1-1. Echipa noastra s-a impus in meciul tur, pe teren propriu, scor 85-67, in timp ce timisorenii au transat intalnirea de pe teren propriu cu scorul de 72-71.Primele doua meciuri ale semifinalei se disputa la Sala Sporturilor "Constantin Jude" (Olimpia) din Timisoara, ce se afla pe Aleea FC Ripensia, la numarul 7 (coordonate GPS 45.746277,21.241486). Accesul se poate face cu tramvaiul, folosind liniile 6 si 8. Conform site-ului oficial al clubului timisorean, intrarea la cele doua partide va fi libera.

View Larger Map

Parteneri

BT
CompexitPrimaria Cluj NapocaAegon
Regina MariaBoschKineticPeakVisit Cluj