Baschetbaliștii noștri bifează un nou succes stagional

U-Banca Transilvania a încheiat cu succes călătoria la Malul Mării Negre. Formația antrenată de Mihai Silvășan a învins-o pe Athletic Neptun Constanța cu scorul de 79-65. Meciul a avut loc vineri și a putut fi urmărit în direct pe FRB TV.

Dobrogenii au schimbat mai mulți jucători în această perioadă, așa că noile achiziții au dorit să demonstreze ce pot încă din debutul încleștării. Drept urmare, sfertul întâi a fost unul disputat. Pentru ardeleni au strălucit Andrija Stipanović și Patrick Richard, așa că tabela indica 17-23 după primele 10 minute.

Alb-negrii și-au impus ritmul într-o manieră autoritară în actul secund. Stipe a rămas la fel de dominant sub panou, în vreme ce Guzman și Stewart au copleșit defensiva adversarilor. Luca Colceag ne-a desprins la 20 de puncte și am intrat la cabine sub un avantaj linișitor. După pauză, Athletic s-a străduit să revină, dar U-Banca Transilvania nu a făcut pași greșiți, bifând astfel victoria cu numărul 14.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Sunt mulțumit de acest meci. Am venit aici, ne-am făcut treaba și am câștigat. Nu am avut o evoluție strălucită ofensiv, dar am jucat fără doi baschetbaliști din rotația de bază. Mă bucur că am câștigat, că nu am avut accidentări și mergem mai departe.