A doua victorie la rând în fața Piteștiului

Pentru a doua oară în 48 de ore, U-Banca Transilvania a răpus-o pe BCM U FC Argeș Pitești. După duelul de luni din campionat, miercuri seara a venit rândul sferturilor de finală ale Cupei României. Mihai Silvășan a început cu o formulă alcătuită din Dorsey, Kuti, Dykes, Török și Washburn, însă pe bancă a luat loc și Rašić, cel care absentase luni, din cauza problemelor medicale.

Dorsey a deschis tabela cu o aruncare de trei puncte, în timp ce Piteștiul a răspuns prin pivotul Sturanović. Argeșenii au combinat mai eficient, au găsit omul liber și au putut să își adjudece primul sfert la o posesie, 23-25. Jeremić a trimis mingea în coș din orice poziție pentru a face o primă repriză perfectă, cu 17 puncte în 20 de minute de joc. Totuși, emoțiile mari nu au venit de la sârbul adversarilor, ci de la Dykes. Încercând să realizeze una dintre pătrunderile devenite deja marcă înregistrată, americanul a suferit o ușoară accidentare la gleznă și a rămas întins pe marginea terenului. Kyndall a intrat șchiopătând la vestiare, dar staff-ul medical a intervenit rapid. Privirile puștilor din sală s-au înseninat doar când Dykes s-a întors, pregătit să lupte. Cu prosopul pe cap, el a luat întâi pulsul jocului de pe banca de rezerve, apoi a reintrat. Iar revenirea lui a fost simțită pe deplin de către defensiva piteșteană.

Adversarii au avut inițiativa și în debutul reprizei secunde. Rašić și Török le-au tăiat însă elanul prin coșuri de la mare distanță. Într-un minut și jumătate scurs pe tabelă, Roli a scuturat plasa de la trei puncte de trei ori, pentru a-și apropia colegii la 57-58. Dunk-ul lui Washburn a egalat ulterior situația la 59. Meciul era mai viu ca oricând, așa că ambele echipe au mers cap la cap. Jason a fost adesea găsit perfect în spațiul de trei secunde și a zguduit panoul cu slam dunk-uri pline de energie. Prospețime a oferit și Foulland, care a contribuit cu 12 puncte în 16 minute de joc.

Așa cum era de așteptat, Kyndall a condus ostilitățile în actul decisiv, izbutind să scuture plasa, în ciuda unei apărări agresive. Baschetbalistul din New Orleans a egalat la 81, fiind urmat, peste un minut, de  Török. Roli a arătat că i-au prins bine coșurile de trei puncte din sfertul precedent și a dus scorul la 86-83. Fanii au simțit că se va închide partida, s-au ridicat în picioare și au dat drumul la cântecele de galerie. Reacția a venit de la omul cel mai obișnuit să evolueze în săli pline, Rašić punând capac disputei, cu o triplă care a desprins-o pe U-BT la 92-85. Au venit doar întreruperile firești cauzate de faulturi, dar victoria a rămas la Cluj-Napoca. Scor final: 93-88. Cinci puncte avantaj la returul de săptămâna viitoare, din Trivale.

MIHAI SILVĂȘAN, antrenor principal U-Banca Transilvania:

”Au fost două reprize diametral opuse, din nou am avut probleme la început, deși știam și am pregătit acest lucru și le-am arătat în ședințele video cât de agresiv joacă echipa din Pitești, se pare că a trebuit din nou să fim cu cuțitul la os ca să reacționăm. Chiar nu contează diferența de puncte, puteau fi 5, 10 sau minus 5, noi vom merge la Pitești să obținem calificarea. Va fi greu, ca orice meci la Pitești, știm că vor lupta, au sala plină, chiar dacă nu e una mare și îi ajută. Însă avem jucători suficient de experimentați ca să mergem acolo să câștigăm meciul. Mă bucur că s-a întamplat ce s-a întâmplat la final, au văzut și jucătorii ce înseamnă lipsa de respect și faptul că toată lumea vrea să ne bată și să ne ia locul!”

ROLLAND TÖRÖK, jucător U-Banca Transilvania:

”Ne-am așteptat la un meci greu, intens, cu multe probleme pe teren, dar mă bucur că am reușit să ne trezim în partea a doua și să câștigăm. Nu trebuie să ne uităm cu câte puncte am câștigat, eu zic că trebuie să mergem acolo și să începem de la zero la zero, să câștigăm și acel meci și să mergem mai departe. Slăbiciunea mea este inconstanța, am momente bune și pe urmă momente rele, la asta trebuie să lucrez mai mult, mă bucur că am reușit să ajut echipa astăzi. Eu zic că am arătat atitudine!”

U-Banca Transilvaia - BCM U FC Argeș Pitești 93-88 (23-25, 20-23, 27-23, 23-17)