imagine articol

Baschetbaliștii clujeni o înving fără emoții pe Dinamo București

Baschetbaliștii noștri au câștigat ultimul meci jucat acasă, în 2023. Echipa clujeană a întâlnit-o sâmbătă seara pe Dinamo București și a obținut un rezultat pozitiv, scor 83-69. Astfel, U-Banca Transilvania ajunge la 12 victorii din tot atâtea posibile în campionat.

Startul meciului ne-a aparținut, astfel că am condus cu 12-0, forțându-l pe tehnicianul lui Dinamo să întrerupă jocul. Richard și compania au avut intensitate în atac, s-au luptat pentru fiecare minge sub panou, astfel că ecartul a crescut în favoarea noastră. După primul sfert am beneficiat de 7 puncte avantaj, apoi am intrat la cabine sub adăpostul a 8 lungimi.

U-Banca Transilvania s-a menținut la cârma întâlnirii și după pauză. Emi Cățe a oferit un joc solid în spațiul de trei secunde, în vreme ce Karel Guzman a contribuit mult cu recuperările sale. Pe parcurs, alb-negrii au mers inclusiv la 15 puncte și nu au cedat până la final.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost o victorie și atât. Am avut perioade bune și perioade mai puțin bune, nu am reușit să găsim o constanță în joc. Tot timpul mergeam la câteva puncte diferență și apoi scădeam din intensitate. Mă bucur că nu s-a accidentat nimeni, azi a stat Eddie, dar nu este nicio problemă cu el. Am jucat în 10 oameni și toată lumea este aptă pentru următorul meci din BKT EuroCup. Va fi un meci important pentru încrederea noastră și pentru clasament. Au jucători valoroși, deși nu parcurg cel mai bun sezon al lor. Va fi o provocare mare să ne găsim ritmul de care avem nevoie!