U-Banca Transilvania câștigă într-o manieră clară și amicalul cu CSM Constanța

A venit și a doua victorie pentru U-Banca Transilvania în meciurile de pregătire. Aflați la Brașov, campionii României au întâlnit-o pe CSM Constanța într-o partidă desfășurată sâmbătă seara. La final, tabela a indicat 92-58 în favoarea trupei lui Mihai Silvășan.

Doar primul sfert a fost mai echilibrat, apoi ardelenii și-au impus ritmul. După primul sfert, U-Banca Transilvania a condus cu 22-19 și a intrat la cabine sub adăpostul a 10 puncte, 45-35. Pentru a se desprinde și mai clar, clujenii au pus umărul la un parțial de 15-0, care a dus scorul la 74-45. Drept urmare, nu am întâmpinat emoții în a obține un rezultat pozitiv.

Din punct de vedere statistic, U-Banca Transilvania a avut un procentaj de 64% la aruncările din interiorul semicercului, 46% de la mare distanță, respectiv 45% la nivelul liniei de pedeapsă. Totodată, baschetbaliștii noștri au izbutit 41 de recuperări și au distribuit 20 de pase decisive.

Iată cifrele jucătorilor noștri din acest meci:

Karel Guzman – 15:53 minute de joc, 8 puncte, 3 intercepții, 2 recuperări, o pasă decisivă și 8 la eficiență.

Kevin Hervey – 19:12 minute de joc, 13 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, 4 intercepții și 21 la eficiență.

Tudor Șomăcescu – 19:26 minute de joc, 4 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții și 8 la eficiență.

Zavier Simpson – 15:38 minute de joc, 6 puncte, o recuperare, o intercepție și -2 la eficiență.

Mareks Mejeris – 18:49 minute de joc, 6 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă și 7 la eficiență.

Sasu Salin – 14:40 minute de joc, 9 puncte, o pasă decisivă și 7 la eficiență.

Zach Hankins – 20:47 minute de joc, 12 puncte, 3 recuperări, o intercepție și 15 la eficiență.

Alexis Petric – 7 minute de joc, 5 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție.

Andrei Cepoi – 3:28 minute de joc, 2 recuperări și 1 la eficiență.

Tudor Tancău - 3 minute de joc.

Darius Miron - 5 minute de joc, 5 puncte.

Deshawn Stephens – 17:57 minute de joc, 6 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție și 11 la eficiență.

Mihai Măciucă – 19:20 minute de joc, 6 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție și 12 la eficiență.

Adam Mokoka – 20:21 minute de joc, 12 puncte, 5 pase decisive, 2 recuperări, o intercepție, un capac și 17 la eficiență.

Pentru U-Banca Transilvania urmează acum Memorialul Antonio Alexe de la Oradea, programat în perioada 6-7 septembrie.

Adam Mokoka, jucător U-Banca Transilvania

Cred că am pasat bine, ritmul nostru a fost unul ridicat. Am avut al doilea meci consecutiv și am jucat cu energie, depunând un efort considerabil. Ne-am descurcat admirabil, s-a văzut o evoluție față de ieri. De aici vom continua să progresăm!

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

A fost un nou meci în care am arătat energie și o intensitate bună. Asta ne doream de la primele două partide. Evident, nu ne place numărul de mingi pierdute, 20 la număr. Trebuie să învățăm să jucăm în viteza dorită și să luăm decizii mai bune. Una peste alta, sunt mulțumit. Atmosfera și dorința de joc a jucătorilor e bună. Mergem mai departe, urmează un turneu și mai puternic la Oradea, unde sperăm să fim mai buni.