imagine articol

Jucătorii noștri câștigă Memorialul Antonio Alexe, după o victorie în finala cu CSM CSU Oradea

U-Banca Transilvania continuă seria victoriilor din meciurile de pregătire, astfel că a învins-o și pe CSM CSU Oradea, în finala Memorialului Antonio Alexe. Partida de sâmbătă seara s-a încheiat la scorul de 93-84.

Karel Guzman și Adam Mokoka s-au accidentat vineri seara împotriva celor de la Igokea și nu au putut evolua, la fel ca Patrick Richard și Tudor Șomăcescu. În ciuda absențelor, jucătorii noștri au reușit să aibă intensitate și să îi pună în dificultate pe adversari. În scurt timp de la debutul confruntării, alb-negrii s-au desprins la 7-15 și au terminat primul sfert în avantaj, 15-26. Diferența a crescut până la pauză, când tabela indica 38-52.

Jucătorii noștri au strâns procentaje bune la aruncări și au dominat într-o manieră autoritară lupta la recuperare, așa că nu au cedat până la final. Drept dovadă, U-Banca Transilvania a izbutit procentaje de 57% la două puncte, 48% de la mare distanță, respectiv 66% la linia de pedeapsă. În plus, clujenii au totalizat 36 de recuperări și au distribuit 14 pase decisive.

Iată cifrele jucătorilor noștri din acest meci:

Kevin Hervey – 32:47 minute de joc, 22 de puncte, 6 recuperări, 2 capace și o intercepție.

Zavier Simpson – 38:01 minute de joc, 25 de puncte, 11 pase decisive, 9 recuperări, 3 intercepții.

Mareks Mejeris – 26:14 minute de joc, 12 puncte, 3 recuperări și o intercepție.

Darius Miron – 10:34 minute de joc, o recuperare și o intercepție.

Sasu Salin – 28:09 minute de joc, 17 puncte (5/8 de trei puncte), 3 recuperări, o pasă decisivă.

Zach Hankins – 14:48 minute de joc, 2 puncte, 3 recuperări.

Alexis Petric – 2:04 minute de joc.

Deshawn Stephens – 25:12 minute de joc, 8 puncte, 7 recuperări, o intercepție.

Mihai Măciucă – 22:11 minute de joc, 7 puncte, 3 intercepții, 2 recuperări și 2 pase decisive.

Pentru U-Banca Transilvania urmează acum un turneu de verificare în Bosnia și Herțegovina, programat în perioada 14-15 septembrie.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania

Este o victorie extrem de importantă pentru moralul nostru, am arătat că avem caracter și că indiferent de probleme, ne vom lupta pentru victorie. Ne-au lipsit patru jucători, dar am reușit să obținem această victorie ca o echipă. Mă bucur de evoluția noastră, însă e doar un meci amical. Trebuie să clădim pe acest lucru și să mergem mai departe!

Zavier Simpson, jucător U-Banca Transilvania

A fost un meci foarte bun, deși ne-au lipsit patru jucători importanți. Am tras tare, împreună, și trebuie să facem acest lucru în continuare. Există posibilitatea să mai apară astfel de situații pe parcursul sezonului, iar noi trebuie să rămânem uniți. Alexis și Darius au jucat foarte bine, se vede că s-au străduit la antrenamente. Sper ca cei care s-au accidentat să își revină cât mai repede. În același timp, tinerii s-au descurcat, e important ca ei să acumuleze experiență. Am câștigat un turneu amical și mergem mai departe. Scopul nostru este să jucăm cel mai bun baschet cu putință!